Przeskocz do treści

Góry widoczne z Pszowa

Co widać z Pszowa? Wygasłe wulkany, słowackie pasmo górskie Mała Fatra, Beskid Mały, Śląski, Żywiecki, Sudety.

Panorama z opisami gór i bardziej odległych miejsc. Zdjęcia zrobione z okolic kościoła - nieco ponad wieżą, aby było widać cały horyzont. Wszystkie góry powinno być widać z wyżej położonych miejsc i budynków w Pszowie (choć nie wszystko na raz).

Wygasłe wulkany to oczywiście Góra św. Anny, a także Velky Roudny i prawdopodobnie Maly Roudny w Czechach.

Najdalej położony szczyt z tych widocznych przez lornetkę lub aparat fotograficzny to słowacki Veľký Kriváň odległy od centrum Pszowa o 106 km.

Poniżej panorama - może się długo ładować ze względu na wysoką rozdzielczość. Można ją powiększać i włączyć tryb pełnoekranowy. W nawiasach wysokości gór, a dalej odległości od Pszowa.

Czy z Pszowa widać Tatry?

Raczej nie. Tatry są zasłonięte przez Szyndzielnię. Można je natomiast zobaczyć (przy idealnej pogodzie) z rydułtowskiej hałdy - na portalu dalekieobserwacje.eu ktoś umieścił zdjęcia.

Jasna Góra

Kiedyś w internecie natknąłem się na historię pszowskiej Bazyliki, gdzie wspomniano, że z wieży kościelnej można było dojrzeć wieżę sanktuarium na Jasnej Górze. Z ciekawości spróbowałem to zweryfikować. Niestety wszystko wskazuje na to, że nie byłoby to możliwe. Zakładając, że szczyt wieży w Pszowie znajduje się na wysokości ok. 360 m.n.p.m, a szczyt wieży na Jasnej Górze 392 m.n.p.m., przy odległości 99km na drodze staną: Las Łabędzki k. Zabrza, Wilkowice k. Tarnowskich Gór i kilka innych miejsc. Są to punkty położone niżej, ale ze względu na krzywiznę Ziemi zasłaniają i nawet duża refrakcja atmosferyczna nie pomoże. Pewnie więc częstochowskie sanktuarium zostało pomylone z jakąś inną wieżą kościelną, położoną bliżej. Prawdopodobnie i tak z tej odległości wieża nie byłaby dostrzegalna.

Po lewej wieża w Pszowie, po prawej na Jasnej Górze. Biały łuk to krzywizna Ziemi.

Własną panoramę - zakres widoczności z podanego miejsca - można wykonać w tych serwisach:

  •  
  •  
  •  

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *